Saturday, March 3, 2012

Mbrojtja e Mjedisit

Njeriu duhet te jetoje ne mjedis te paster e jo te ndotur nga mbeturinat.
Ne mjedis ajri eshte kryesor nese ai eshte i ndotur nuk kemi shendetin e mire.
Ujrat e zeza jane shume te demshem ne mjedis.Njeriu duhet te jete shume i kujdesshem per te mos e ndotur dhe te beje sa me shume  gjelberime dhe lulezime por edhe te bej parqe te bleruara e  gjera te tjera te mira per natyren.
Mjedisi eshte qeshtje shume  e rendesishme per femij, te rritur e pleq nga  ai fitojm shendetin gjithashtu mjedisi duhet te jete  i mbrojtur nga mbeturinat e ndryshme si ato te ngurta,te lengeta dhe ato te gazta.

Ne mjedis ka shum tymra nga fabrikat,makinat e shume  tymra e ndotje te tjera.
Mjedisi duhet te jete me i paster seq eshte, mbeturinat duhet te hedhen ne vendin e caktuar jo ne rrug apo ne parqe siq bejne  disa njerz te pa edukat.
Per mjedisin duhet te kujdesemi te gjithe dhe te vendosim sa me shume  rregulla.

12 comments:

 1. Replies
  1. Mos shkruj mesazh se ti e ke bo.mam qir

   Delete
 2. po duhet mi denu qata qe hedhin mbeturina

  ReplyDelete
 3. Nese mjedisi ndotet do te ndotemi edhe ne.

  ReplyDelete
 4. This comment has been removed by the author.

  ReplyDelete
 5. po pra duhe tu qijme mamat atyre qe hedhin meturina

  ReplyDelete
  Replies
  1. mylle gojen se te erdha aty bo sikur ska hedh ndonjeher mbeturina bytha jote

   Delete
 6. se po ja qiva mamin dhe po ja lash shtatzon ai nuk bo mo zo se ja qi prap un

  ReplyDelete
  Replies
  1. This comment has been removed by the author.

   Delete
 7. A e ka shkruar ndonje femije i klases se pare kete tekst ?

  ReplyDelete